loading...

مدیریت واردات و صادرات

آموزش

آموزش مدیریت خرید و تدارکات خارجی

چرا نسل جوان و تحصیلکرده ما باید بی کار باشند؟ چرا شرایط نباید طوری مهیا باشد که به سادگی بتوان جذب بازار کار شد؟ آموزش و توانایی قشر تحصیلکرده باعث خواهد شد تا بدون دغدغه جذب بازار کار شوند؛ بنابراین تلاش ما بر آن است تا با ارائه خدماتی مانند آموزش در زمینه مدیریت خرید، سفارشات خارجی و نیز اطلاع رسانی در خصوص فرصتهای شغلی ضمن ارتقاء توانمندیهای نیروی بیکار  و تحصیلکرده جامعه باعث افزایش میزان اشتغال و کاهش بیکاری در جامعه شویم. برای شروع کافی است تا در وبلاگ ما ثبت نام نمایید؛ ضمن آنکه ما را در کانالهای تلگرام و اینستاگرام فالو نمائید؛ تا هر روز از پستهای کاملاً علمی و کاربردی ما مطلع شوبد.

         موفق باشید.         مدیر سایت

روش خرید کالا و خدمات از منابع خارجی (پکیج کامل)

سلام به دوستان و همراهان عزیز

بالاخره پس از تلاش و سعی بسیار پکیج کامل آموزش خرید کالا و خدمات از منابع خارجی آماده و بر روی سایت فروشگاه قرارداده شد.

آنچه که در این پکیج به دوستاران آموزش داده می شود به شرح ذیل است.

 

ما درصدد هستیم تا جهت آموزش یک کارشناس خرید مجرب و آگاه از طریق این پکیج و بسته آموزشی اقدام نمائیم.

این بسته برای فارغ التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی ، زبان انگلیسی، مهندسان و افراد علاقمند به واردات کالا و خرید خدمات از خارج از

کشور تهیه شده است. و ایشان را به یک کارشناس مجرب خرید با تجربه عملی عالی تبدیل خواهد کرد.

آموزش طی این دوره معادل  12 تا 16 ماه سابقه کاری و تجربی می‌باشد.

برخی از موضوعاتی که در این بستۀ آموزشی عنوان می‌شود شامل این موارد است:

       -مفهوم مدیریت بازرگانی، مدیریت خرید و سفارشات خارجی و تفاوت آن با مدیریت تامین و مشخص شدن ارتباط آن با خرید خارجی و مراحل آن

       - آشنایی با مفاهیم سفارشات، نقطه سفارش ، دوره سفارش ، پیش زمان تهیه کالا Lead Time ، برنامه‌ریزی سفارشات

         - دستور العمل خرید خارجی از مقدماتی تا پشرفته برای واردات کلیۀ کالاهای مجاز و مورد نیاز از خارج از کشور

       - بررسی روش‌های بین المللی واردات کالا از خارج از کشور و نیز مراحل خرید خارجی از ابتدا تا انتها

       - دریافت کارت بازرگانی و مدارک مورد نیاز آن و نیز روش‌های اخذ مجوز جهت واردات

        - دریافت پیش فاکتور Proforma Invoice و بررسی محتوی آن

        - روش انجام ثبت سفارش در سیستم ثبت وزارت صنعت، معدن و تجارت، ثبتارش (Sabtaresh)

        - آشنایی با مفاهیم بانکی و انجام مراتب اداری لازم برای دریافت مجوز برای واردات کالا

        - آشنایی با مفاهیم اعتبار اسنادی ، گشایش اعتبار اسنادی، مدارک مورد نیاز برای گشایش اعتبار و بررسی دقیق متن LC

        - روش‌های سیستماتیک ارزیابی تامین کنندگان و روش‌های انتخاب تامین کننده فروشنده- مناسب

        - آشنایی با مفاهیم اسناد حمل –Shipping Document- و بررسی جزئیات آن از قبیل

        - فاکتور (Invoice) - بارنامه (Bill of Lading) - گواهی مبداء (Certificate of origin) - لیست بسته بندی کالا (Packing list) 

             آنالیز (Certificate of analysis) -

         - آشنایی با اصطلاحات رایج انگلیسی در بازرگانی خارجی

         - در دسترس قراردادن دیکشنری بازرگانی جهت اطلاع دوستان

         - آشنایی با مفاهیم حمل و نقل داخلی و حمل و نقل بین المللی، بیمه ، بازرسی

         - آشنایی با مراحل ترخیص، نحوه تعیین حقوق و عوارش گمرکی، مفاهیم قیمت تمام شده در یک سیستم مالی و حسابداری سفارشات

         -و بسیاری مسائل مرتبط دیگر

        

اگر چه تلاش و زحمت بسیاری برای این پکیج متحمل شده ایم اما امیدمان آن است که این مهم مورد توجه و استفاده دوستان قرار بگیرد. و توقع داریم که هر کم و کاستی در آن دیدید به اطلاع ما برسانید تا نسبت به رفع عیب آن بکوشیم.

 

برای دانلود پکیج کامل کلیک کنید .

 

 

 

حسین بازدید : 620 شنبه 18 دي 1395 زمان : 14:28 نظرات ()

مسیر توزیع کالاهای اساسی شفاف شد/ ثبت اطلاعات تمام انبارها

مسیر توزیع کالاهای اساسی شفاف شد/ ثبت اطلاعات تمام انبارها

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از شناسه‌دار کردن تمامی انبارهای نگهداری کالاها خبر داد و گفت: ورود و خروج و دپوی کالا در انبارها شفاف شده و مسیر توزیع کالاهای اساسی رهگیری می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، عباس تابش گفت: سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالاها، یکی از برنامه‌های استراتژیک کشور برای تنظیم بازار بوده که بر این اساس، ایجاد این سامانه دقیقاً می‌تواند در جلوگیری از قاچاق کالا و احتکار، نقش مؤثر و کلیدی ایفا نموده و مسیر کالاهای حساس و ضروری در کشور را شفاف‌سازی کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: سامانه جامع انبارها در حل ریشه‌ای قاچاق و احتکار، نقش کلیدی دارد و یکی از برنامه‌های محوری در سطح کشور به شمار می‌رود؛ این در حالی است که این سامانه به عنوان یکی از سامانه‌های مهم جامع تجارت، با هدف رهگیری کالا (از مبدا تا مقصد)، ورود و خروج و دپوی کالا در انبارها و ارائه اطلاعات به تولیدکنندگان برای تأمین مواد اولیه و سایر نیازهای کالایی، می‌تواند به مکانیزم ساماندهی و تنظیم بازار کمک نماید و با اجرا و تکمیل آن، می‌توان به اهداف سالم سازی تجارت دست پیدا کرد.

تابش ادامه داد: با تصمیم ستاد تنظیم بازار، مدیریت سامانه انبارها به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان محول شده و این سازمان با همکاری دستگاه‌های اجرایی از قبیل بیمه مرکزی، سازمان حمل و نقل و راهداری، گمرک جمهوری اسلامی ایران، شرکت انبارهای عمومی، سازمان اموال تملیکی، وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی، نسبت به شناسه‌دار کردن تمامی انبارها و مراکز نگهداری کالا و نیز نوع و میزان کالاهای ورودی و خروجی از این اماکن، با هدف شناسایی کالاهای قاچاق اقدام کرده است.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: در حال حاضر معاونت بازرسی و رسیدگی به تخلفات این سازمان عهده‌دار استقرار و تکمیل اطلاعات انبارهای کشور بوده و بخش‌های دیگر نیز به فراخور مسئولیت، در عملیاتی شدن فعالیت‌های این سامانه همکاری می‌نمایند؛ از سوی دیگر، تمامی بخش‌های اقتصادی مرتبط با نگهداری کالا در کشور به منظور تسهیل و روان‌سازی کنترل و نظارت بر فرآیندهای واردات، صادرات و ترانزیت کالا مکلف هستند با اتصال به این سامانه، اطلاعات ورود و خروج کالا خود را در این سامانه مدیریت نمایند.

تابش گفت: برقراری این اتصال، مزایایی شامل کاهش جعل و امکان قاچاق کالا، یکپارچه‌سازی و تجمیع رویه‌های عملیاتی، کسب اطمینان از صحت داده‌ها و ایجاد توانایی برای برنامه‌ریزی به‌منظور پذیرش کالا را در برخواهد داشت و البته سامانه انبارها از مدتی قبل در ستاد وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی و با هماهنگی دیگر دستگاه‌های مربوط، شروع به کار کرده است.

حسین بازدید : 88 یکشنبه 13 بهمن 1398 زمان : 11:56 نظرات ()

سامانه «نیما» یا «نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی»

سامانه «نیما» یا «نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی» با هدف تسهیل تامین ارز، ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز و امکان ایجاد فضای رقابت صرافان برای تامین ارز متقاضیان قرار است از اوایل خرداد ماه توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شود.

در این سامانه واردکنندگان کالا و خدمات به عنوان متقاضیان ارز، صادرکنندگان کالا و خدمات به عنوان عرضه کننده ارز، واسطه گران شامل بانک‌ها و صرافی‌ها که منابع را از سمت عرضه کنندگان به متقاضیان هدایت می‌کنند و نقش سیاستگذار ارزی حضور دارند.

سامانه نیما پیوندی‌ست میان دو سامانه «جامع تجارت» که بازرگانان در آن ثبت سفارش می‌کنند و سامانه «سنا» که صرافان در آن درخواست‌های خرید و فروش ارز را مشاهده می‌کنند.

در ابتدای کار بازرگانان باید سفارشات غیربانکی خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند. بانک مرکزی هم بر اساس آیین ‏نامه اجرایی مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، موظف است با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت از سامانه ارزی بهره ‏برداری کند. بدین ترتیب تمام درخواست‌های بازرگانان در سامانه جامع تجارت ثبت و در اختیار سامانه نیما قرار می‌گیرد.

صرافی‌هایی که از طریق سنا به درخواست‌های خرید یا فروش ارز دسترسی دارند، می‌توانند از خدمات رایگان نیما برای برقراری ارتباط با متقاضیان، ارائه پیشنهاد و جذب تقاضاها، بدون نیاز به مراجعه حضوری استفاده کنند.

دو قانون مهم

توجه به این نکته ضروری ست که طبق قوانین بانک مرکزی بانک‌ها علاوه بر انجام حواله توسط خود می توانند پس از تشکیل پرونده و اخذ تعهد از وارد کننده، نسبت به ثبت درخواست ارز به صورت حواله در سامانه نیما و همچنین حواله ارز از طریق صرافی ها اقدام کنند. همچنین تمام صادرکنندگان موظفند ارز حاصل از صادرات را به جز مواردی که صرف واردات توسط خود، بازپرداخت بدهی ارزی و یا سپرده گذاری می کنند، از طریق سامانه نیما به بانک ها و صرافی های مجاز بفروشند.

خدمات نیما

در فاز نخست، ثبت درخواست ها برای ارزهای یورو و یوآن امکان پذیر بود اما هم اکنون امکان درخواست برای تمامی ارزها به جز وون کره جنوبی، بات تایلند و ین ژاپن فراهم شده است. در این سامانه ضوابط مربوط به تأمین ارز برای مسافران به خارج از کشور، دانشجویی و درمانی و سایر موارد در مبادی خروجی نیز فراهم شده است. این طرح با همکاری صرافی بانك ها كلید خورده و قرار است با فراهم شدن شرایط لازم، صرافی های غیربانكی نیز به این سامانه بپیوندند.

حسین بازدید : 265 سه شنبه 05 تير 1397 زمان : 10:48 نظرات ()

فایل صوتی و آموزشی اعتبار اسنادی

سلام بر دوستان و همراهان عزیز .

جهت ارائه هر چه بهتر و مفیدتر در مورد اعنبار اسنادی از این پس فایلهای صوتی تهیه و خدمت دوستان ارائه میشود امید است که مورد استفاده قرار بگیرد.

لطفا جهت دانلود فایل کلیک کنید

حسین بازدید : 489 دوشنبه 08 آذر 1395 زمان : 21:28 نظرات ()

مجموعه قوانین و مقررات متحد الشکل اعتبارات اسنادی (UCP600)

 مجموعه قوانین و مقررات متحد الشکل اعتبارات اسنادی (UCP600)
 

ماده ۱- کاربرد مقررات 
UCP : Article 1 : Application of UCP

ماده ۲- تعاریف :
 
ARTICLE 2: DEFINITIONS

ماده ۳- تفاسیر / مفاهیم:
ARTICLE 3 INTERPRETATIONS

ماده ۴- اعتبارات در مقابل قراردادها:
ARTICLE 4: CREDITS V. CONTRACTS

ماده ۵- اسناد در مقابل کالا / خدمات / عملکردها:
ARTICLE 5 DOCUMENTS V. GOODS, SERVICES OR PERFORMANCE

ماده ۶- قابل استفاده بودن اعتبار، تاریخ انقضاء و محل ارائه اسناد:
ARTICLE 6 AVAILABILITY, EXPIRY DATEAND PLACE FOR PRESENTATION

حسین بازدید : 322 یکشنبه 24 مرداد 1395 زمان : 16:55 نظرات ()

تعريف بيمه و بيمه حمل و نقل كالا

تعريف بيمه و بيمه حمل و نقل كالا

بيمه در لغت به معناي اطمينان و ضمانت يا حفظ و نگهداري در برابر خطراتي است كه بيم وقوع آن مي رود ، اين كلمه مشتق از كلمه بيم Bimea هندي به معناي ضمانت است و در اصطلاح حقوقي عبارتست از توزيع و تحميل خسارات و زيان ناشي از حادثه معين يا غيرمعين اتفاقي يا حتمي براي فرد يا افراد يا اموال و اشياء به عهده شخص يا اشخاص غير متضرر .

بيمه عقدي است كه بموجب آن يك طرف تعهد مي كند در ازاء دريافت وجه يا وجوهي از طرف ديگر در صورت وقوع يا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده يا وجه معيني بپردازد .

در بيمه حمل و نقل ، با دريافت مبلغي بعنوان حق بيمه از طرف بيمه گذار ، بيمه گر متعهد پرداخت خساراتي خواهد بود كه تحت چارچوب خطرات بيمه شده مي باشد .

بیمه باربری نوعی بیمه حمل و نقل کالا است که به موجب آن یک طرف " بیمه گر " تعهد می نماید در ازای دریافت وجوهی از طرف دیگر " بیمه گذار " ، در صورت وقوع یا بروز حادثه در جریان حمل کالا در حین عملیات حمل و نقل از نقطه ای به نقطه دیگر ، خسارات احتمالی و یا اتفاقی وارده به او را طبق شرایط و مندرجات بیمه نامه ، جبران نموده و یا وجه معینی را بپردازد .

وجهی را که بیمه گذار به بیمه گر می پردازد " حق بیمه " و آنچه که بیمه می شود " مورد بیمه " می نامند .

حسین بازدید : 386 سه شنبه 05 مرداد 1395 زمان : 15:57 نظرات ()

چه بانکی برای خرید خارجی انتخاب شود

فرم‌ها و تعهدات یانک‌ها بسیار شبیه هم هستند و تقریبا از قوانین بانک مرکزی تبعیت می‌نمایند. بخش نامه‌های بانک مرکزی اگر چه برای تمامی بانک‌ها یکسان هستند اما آنچه که در عمل اجرا می‌شود با هم تفاوت‌هایی دارد. معمولا بانک تجارت و صادرات حساس‌تر و دقیق‌تر از بقیه بانک‌ها هستند. اما بانک‌های خصوصی راحت‌تر در این امورند هرچند که نرخ تسهیلات و کارمزد ایشان نسبت به بانک‌های دولتی گران‌تر هستند.

برای انتخاب بهترین بانک برای گشایش اعتبار موارد بسیار مهمی وجود دارد به شرح ذیل:

1-      آیا شعبه ریالی که حساب داریم دارای شعبه ارزی نیز هست؟ آیا خود شعبه انتخابی دارای سوئیفت کد می‌باشد یا خیر؟

این موضوع بسیار مهم است که خود شعبه دارای سوئیفت کد باشد چرا که باعث می‌شود تا عملیات خرید سریعتر انجام شود. در مواقعی که اینگونه نیست زمان بیشتری بایت نقل و انتقال اطلاعات و مدارک بین دو شعبه (شعبه گشایش کتتده اعتبار و شعبه دریافت کتتده مدارک) انجام خواهد شد. بررسی این مدارک نیز مستلزم زمان بیشتری خواهد بود. اسناد حمل نیز راحتر بررسی می‌گردد. در برخی موارد به دلایل خاص‌تر شعبه‌ای که ما در آن حساب داریم علیرغم داشتن سوئیفت کد قادر به گشایش اعتبار نمی‌باشدو این قبیل موارد بیشتر در زمان تحریم‌ها رخ داده است

2-      آیا امکان پیش پرداخت جهت گشایش اعتبار وجود دارد یا خیر؟

برای انتخاب بانک لازم است بدانیم که آیا امکان تسهیلات وجود دارد. تسهیلات یعنی چی؟ امکان گشایش اعتبار با 10 درصد وجود دارد؟ در حالت عادی بانک‌ها باید 100 درصد پول به ایشان پرداخت شود تا نسبت به گشایش اعتبار اسنادی اقدام نمایند. این یعنی اینکه معادل صد درصد مبلغ ریالی پروفرمای خرید را به حساب بانک واریز نمود تا نسبت به گشایش اعتبار اقدام نمایند. اگر چه این موضوع دو جنبه دارد یکی به شرایط اقتصادی و سیاسی داخل کشور بستگی دارد همچنان که دیدیم درزمان  تحریم‌ها نیز این موضوع کاملا ملاحظه گردید. دوم اینکه به جایگاه و موقعیت آن شرکت در آن بانک برمی‌گردد. بانک‌ها با اخذ وثایق ملکی و نیز تضامین لازمه نسبت به ارائه تسهیلات و نیز قبول گشایش اعتبار اسنادی با اخذ پیش پرداخت (مثلا 10 درصد) و نیز 90 درصد بابت اخذ اسناد حمل

حسین بازدید : 305 چهارشنبه 23 تير 1395 زمان : 23:8 نظرات ()

روش ثبت سفارش در سیستم بازرگانی

 روش ثبت سفارش در سیستم بازرگانی

برای واردات هر کالا نیاز است تا در یک سیستم مستند و قابل اتکاء مشخصات تمامی کالاهای وارداتی ثبت گردد. این مسئولیت بر عهدۀ سازمان صنعت ، معدن و تجارت (یا به عبارت دیگر وزارت بازرگانی) می‌باشد. در واقع هر ساله گزارش‌های کالاهای وارداتی و صادراتی یک کشور توسط همین سازمان منتشر می‌یابد. بنابراین لازم است پس از اخذ پروفرما Proforma Invoice نسبت به اخذ مجوز از اداره بازرگانی اقدام نمود که همین عملیات را اخذ ثبت سفارش و یا شماره هشت رقمی می‌نامند.

در واقع اولین مرحله کنترل یک سفارش خارجی به همین وزارت بازرگانی برمی‌گردد؛ که در اینجا کلیۀ مشخصات کالا، مقدار، مبلغ، کشور فروشنده، خریدار، فروشنده، تعرفه گمرکی و بسیاری مشخصات دیگر از این سفارش کنترل و در نهایت ثبت می‌گردد.

در گذشته فرم هفت صفحه‌ای بود که متقاضی لازم بود تا مشخصات را بر روی آن به سختی تایپ کند؛ اما امروزه سایت مخصوصی جهت همین امر به نام ثبتارش - سیستم مدیریت ثبت سفارش واردات-اختصاص داده شده است که متقاضی لازم است با رعایت یک سری پیش فرض‌ها نسبت به ثبت اطلاعات داخل این سایت اقدام نموده و کلیه امور مربوطه را از طریق این سایت انجام و حتی پرداخت آن به صورت الکترونیکی انجام پذیرد. بدیهی است در حالت‌های خاص مراجعه حضوری متقاضی ضروری به نظر می‌رسد.

آدرس کامل این سایت: http://sabtaresh.tpo.ir/Home.asp

موضوع ثبت مشخصات در این سایت خیلی پیچیده نیست؛ تنها کافی است کمی با دقت منوها و دستورالعمل‌ها را مطالعه نمود. اما به جهت بوجودآوردن حداقل پیش زمینه نماهایی از آن خدمتتان ارائه می‌شود که بسیاری از نکات مبهم را مشخص می‌نماید.     ادامه مطلب و روئیت فضای این سایت

حسین بازدید : 1278 شنبه 12 تير 1395 زمان : 15:4 نظرات ()

سیستم تدارکات - نماد ایران

برای پیگیری و راه اندازی یک سیستم تدارکات لازم است تا یک نرم افزار مناسب برای آن وجود داشته باشد. این نرم افزارها و برنامه های کاربردی در داخل ایران میتواند شبیه همکاران سیستم و یا نماد ایران باشد. که در اینجا مختصری در مورد نماد ایران توضیح خواهیم داد.

جهت ثبت مشخصات سفارش از قبیل شماره پروفرما، فروشنده ، مبالغ، کشور فروشنده، نوع کالا و صدها جزء دیگر از یک توتال سیستم به نماد نماد ایران می توان استفاده نمود. کار کردن با این نرم افزار خیلی پیچیده نیست اما به جهت هر چه راحتر بودن انتقال مطلب به خواننده عکس هایی از فضای این نرم افزار تهیه و در اختیار دوستان قرارداده شده است . اما قبل از آن توضیحاتی در مورد توانایی این نرم افزار خدمتتان خواهم گفت.

 توانایی نماد ایران بدین شرح به اطلاع میرسد:انجام مراحل خريد از صدور درخواست خريد آغاز شده و پس از طي كردن مراحل مختلف خريد مانند تائيد درخواست خريد، صدور استعلام، تامين اعتبار، صدور سفارش خريد، درخواست وجه و... با رسيد خريد تعيين قيمت تمام شده كالاي خريداري شده پايان مي‌يابد. در بعضي از مواقع، محدوده آغاز و پايان گسترده‌تر شده و شروع آن از برنامه‌ريزي توليد، نقطه سفارش انبار و ... آغاز شده و تا صدور سند رسيدهاي خريد انبار نيز ادامه مي‌يابد. به علت گستردگي مراحل خريد، هر مرحله از خريد مي‌تواند در يك واحد از سازمان كه دست اندر كار انجام آن مرحله مي‌باشد،  تكميل گردد. با تقسيم درست 

 وظايف بين كاربران مختلف، تكميل اطلاعات خريد و تغذيه آن به سيستم مكانيزه امکانات وسیعی جهت پیگیری خریدهابدست می آید.

نمونه‌اي از فرآيند خريد كه به صورت كاملاً پارامتريك تعريف مي‌شود مي‌تواند به شرح زیر باشد: 

 • دريافت پيش درخواست‌هاي خريد از ساير سيستم‌هاو واحدها
 • ثبت درخواست‌هاي خريد
 • ثبت استعلام‌هاي صادره، جواب‌هاي فروشندگان و تعيين فروشنده برنده
 • كنترل مقداري قراردادهاي خريد
 • ثبت سفارش‌هاي خريد براي فروشندگان 
 • ثبت اطلاعات حمل و اطلاعات پارتي‌هاي حمل
 • ثبت درخواست‌هاي وجه بابت خريدها از واحد مالي
 • ثبت فاكتورهاي فروشندگان 
 • ثبت ارتباط رسيدهاي خريد انبار با فاكتورهاي خريد براي مشخص شدن اتمام خريد
 • ثبت امتيازهاي ارزيابي شده پيمانكاران 
حسین بازدید : 406 دوشنبه 07 تير 1395 زمان : 17:57 نظرات ()

تعیین تعرفه گمرکی و تعیین حقوق و عوارض گمرکی

سوال مهم در اینجا این است که چگونه می‌توان تعرفه صحیح یک کالا را پیدا نمود؟

 موضوع بسیار ظریف و حساس است. چه بسا هر خطایی در این قسمت منجر به ایحاد خسارت عدیده‌ای در این بخش  شود  به‌نحوی که پروژه اقتصادی‌تان دچار خسارت‌های غیرقابل جبران شود یا آنکه یک فرصت طلایی را به علت محاسبات اشتباه از دست بدهید. بنابراین دقت در این مهم است .

اصلا چرا تعرفه مهم است ؟ گمرک هر کشوری مسولیت بررسی کالاها و. وارده و صادره را دارد به نحوی که هر ساله کتابی بدین منظور تهیه میشود. بنابراین آمار منتشر شده بر اساس اسم کالا نمی‌باشد بلکه بر مبنای تعرفه کالا است بنابراین یکی از موارد استفاده از این کدها انتشار آمار صادرات و واردات می‌باشد. دوم اینکه تعرفه‌های گمرکی ابزاری هستند بر کنترل نظارت بر واردات، صادرات و نیز تعیین تراز تجاری بین دو کشور! چگونه؟         ادامه مطلب ... 

حسین بازدید : 389 جمعه 28 خرداد 1395 زمان : 20:7 نظرات ()

پروفرما اینویس و مفاد آن Proforma Invoice

از آنجائیکه واردات هر کالا در هر کشور نیازمند ثبت در سیستم بازرگانی آن کشور می‌باشد لذا لازم است در مرحلۀ اول پروفرما اینویس پیش فاکتور- از فروشنده دریافت گردد. به جهت توضیح مشخصات مندرج در یک پروفرما بهتر آن دیدیم که فرمت مورد تائید وزارت بازرگانی ایران در زمان حال- پیوست شده و موارد مندرج بر روی آن به صورت فارسی توضیح داده شود. ضمن آنکه این فایل یک مبنا برای تشخیص فرمت صحیح پروفرماهای دریافتی از سایر منابع تامین می‌باشد. در واقع پروفرما اینویس Proforma Invoice اولین مدرک معتبر حقوقی فی مابین خریدار و فروشنده می‌باشد که شرایط و ضوابط فی مابین خریدار و فروشنده به درستی و به صورت کامل مشخص می‌گردد. از آنجائیکه این مفاهیم یک سری مفاهیم حقوقی و کلی می‌باشد می‌توان در بخش خارجی و داخلی از این فرمت‌ها استفاده نمود. به جهت حساسیت و اهمیت موضوع تمامی بخش‌های آن به صورت استاندارد استخراج گردیده و ضوابط آن بایستی به صورت تمام و کمال در تمامی پروفرماها رعایت گردد. ادامه مطلب

حسین بازدید : 785 شنبه 22 خرداد 1395 زمان : 22:38 نظرات ()

روش مقایسه قیمت های اخذ شده و انتخاب بهترین تامین کننده

روش مقایسه قیمت‌های اخذ شده و انتخاب بهترین تامین کننده

پس از اخذ تمامی قیمت‌ها از فهرست تامین کنندگان مجاز ضروری است تا مقایسه قیمتی بین تامین کنندگان مختلف داشته باشیم.

این هزینه‌ها شامل هزینۀ خودِ کالا (فوب کالا) و هزینه حمل (فریت) می‌باشد. لازم است تا قیمت‌ها در یک جدول – مشابه قیمت ذیل- درج گردد. لازم به ذکر است چنانچه قیمت‌های اخذ شده از منابع مختلف با ارزهای مختلف باشد همۀ آنها می‌بایستی به یک نرخ تبدیل شود. مثلاٌ دلار یا یورو اما تبدیل این واحدها به دلار و یورو اشکالی دارد و آن این است که نرخ تبدیل علیرغم تمامی دقت‌ها در داخل ایران با خارج ایران تفاوت دارد؛ بنابراین بهتر است تا نرخ مربوطه را به ریال تبدیل کنیم تا مقایسۀ نهایی بر مبنای نرخ داخل ایران انجام شود.

در حالت مقایسه قیمت‌های فوب شرکت‌های مختلف؛ ایشان قیمت حمل را نیز اعلام خواهند نمود و قیمت‌های اخذ شده بابت کرایه حمل از شرکت های حمل و نقل نیز در همین فرم درج خواهد گردید تا بتوان قیمت‌های فریت اعلام شده از سوی تامین کنندگان نیز با قیمت‌های اعلام شده از سوی شرکت‌های حمل و نقل به سادگی قابل مقایسه باشد. این است روش انجام کار، برای تمامی خریدها از تمامی منابع تائید شده در دسترس استعلام و قیمت مقایسه‌ای اخذ گردد. در واقع این یک کار نمونه‌برداری است و هر چه تعداد نمونه‌ها –استعلام‌ها- بیشتر باشد احتمال خطا کمتر خواهد بود.

در  مقاطعی و در دوره‌هایی بدین روش عمل می‌کرده‌اند که قیمت‌های بسیار بالا و بسیار پایین در کل از گردونه رقابت و مقایسه خارج می‌شدند. در نهایت پی از تکمیل فرم ذیل و اخذ تائیدیه‌ها از افراد مسئول در این خصوص، ابن فرم تائید گردیده و در نهایت به تائید مدیریت عامل – یا بالاترین فرد مسئول در این خصوص-  خواهد رسید. در سازمان‌های بزرگ فرمی به نام استعلام وجود دارد که طی یک کمیته به نام کمیته مناقصه خرید در خصوص انتخاب تامین کننده برتر اقدام خواهد گردید.

دانلود فرم مقایسه قیمت

حسین بازدید : 1012 جمعه 21 خرداد 1395 زمان : 14:15 نظرات ()

نقش واسطه ها و تریدرها در خرید و روش محاسبه هزینه تمام شده برای خریدار اصلی

درصورت خريد از فروشنده  ونه از تولید کننده- حاشيه سود فروشنده بررسي و تاييد گردد.

این بخش به زمانی برمی‌گردد که ما به عنوان خریدار موفق به خرید مستقیم از یک تامین کننده نباشیم - مثلاً در شرابط تحریم- و در واقع شرکت فروشنده آماده همکاری با ما به صورت مستقیم نمی‌باشد. یا آنکه سود ما در این باشد که به صورت مستقیم از تامین کننده خرید نشود!! خوب راه حل چبست؟

طبیعی است شرکت واسطه (یا همان Trader) توانایی اتصال بین خریدار و فروشنده را دارد؛ و این کار با دریافت درصدی پورسانت و یا کارمزد انجام خواهد گرفت.

اما شرکت واسطه یا همان Trader چه کاری بایستی انجام دهد؟

تریدر به استناد مشخصات دریافتی از خریدار نسبت به اخذ استعلام از تامین کننده اقدام می‌نماید؛ پس از اخذ قیمت نسبت به محاسبه هزینه‌های اضافی بابت واردات آن کالا به کشور خود اقدام می‌نماید. گویی تریدر –واسطه- تمایل به واردات آن کالا به کشور خود دارد چرا؟ زیرا در اکثر کشورها اگر شرکتی بخواهد نقش تریدر را بازی کند مجبور است تا کالای مربوطه را ابتدا به کشور خود وارد نماید وسپس نسبت به صادرات آن به کشور اصلی – خریداری که مصرف کننده نهایی آن کالا می‌باشد- اقدام نماید؛ بنابراین هزینه‌های مازادی که بر روی پروفرمای اخذ شده از تامین کننده اصلی می‌بایستی محاسبه و به پروفرمای خود جهت ارائه به خریدار اصلی – مصرف کننده- ارائه نماید از این قرار است:

1-     هزینه فوب کالا که در هر صورت می‌بایست پرداخت شود.

2-     هزینه حمل از تامین کننده به کشور تریدر (واسطه)

3-     هزینه‌های اضافی بابت تخلیه در بنادر کشور تریدر – واسطه-

4-     هزینه‌های اضافی بابت بارگیری در بندر کشور تریدر جهت انتقال بار از کشور تریدر به کشور خریدار اصلی یا همان مصرف کننده

5-     البته در کشور تریدر هزینه‌های گمرکی پرداخت می‌شود که به محض صادرات این هزینه‌ها عودت می‌شود؛ بنابراین در این محاسبات نقش عمده‌ای ندارند.

6-     هزینه حمل از کشور تریدر به خریدار و مصرف کننده اصلی

7-     سود تریدر ناشی از این عملیات که می‌بایستی یه هزینه‌های قبلی اضافه شود.

8-     به استناد تمامی هزینه‌های فوق تریدر (واسطه) می‌تواند نسبت به صدور پروفرما (پیش فاکتور) برای مصرف کننده اصلی یا همان خریدار اقدام نماید.

9-     پس از محاسبۀ قیمت‌های فوق، این خریدار است که با مقایسه قیمت‌های خود نسبت به قیمت خرید مستقیم از تامین کننده بهترین حالت را انتخاب می‌کند.

10-بنابراین در این قسمت ما به محاسبه سود منطقی واسطه پرداخته و نسبت به آن با حساسیت محاسبات خود را دبل چک می‌کنیم.

حسین بازدید : 233 یکشنبه 16 خرداد 1395 زمان : 19:13 نظرات ()

استعلام قيمت از تامین کنندگان مجاز انجام گردد. (قيمت كالا و قيمت كرايه حمل)

 استعلام قيمت از تامین کنندگان مجاز انجام گردد. (قيمت كالا و قيمت كرايه حمل)

پس از بررسی‌های لازم بر روی منابع تامین و ارزیابی آنها، لیست تامین کنندگان مجاز هر کالا استخراج خواهد شد. حالا نوبت آن است که نسبت به استعلام از منابع معتبر اقدام نمود.

در این حالت از لیست تامین کنندگان مجاز نسبت به استعلام قیمت (inquiry) اقدام می‌شود. متن نامه بدین ترتیب خواهد بود:

 

بدین وسیله به استحضار می‌رساند که این شرکت در نظر دارد برای واردات کالای .... اقدام نماید لذا خواهشمند است بهترین قیمت پیشنهادی خود را برای مقدار ... کیلوگرم به مقصد ایران و تخلیه در بندرعباس به صورت CFR (قیمت خودِ کالا و کرایه حمل به صورت مجزا ) از طریق دریا ارائه فرمائید. مبلغ آن به صورت اعتبار اسنادی دیداری پرداخت خواهد گردید.

پیشاپیش از بذل توجه شما بابت بذل توجه و اقدام فوریتان کمال تشکر را دارد.

ارادتمند،

نام متقاضی

آدرس متقاضی

حسین بازدید : 433 شنبه 15 خرداد 1395 زمان : 17:4 نظرات ()

سیستم خرید و مفهوم پیش زمان تهیه کالا Lead Time

 سیستم خرید

در هر واحد تولیدی واحد برنامهریزی و تامین به جهت ادامه و کنترل تولید نقش مهمی بازی میکند. یکی از این وظایف راهاندازی یک سیستم خرید است لازم است تا یک سیستم خرید نصب و راهاندازی شود. که خود موضوع مهمی است که لازم است تا راجع به آن صحبت کنیم.

یک سیستم خرید در واقع تحت یک سیستم موجودی کار میکند که بر مبنای مصارف مواد اولیه واحد تولیدی و سطح موجودی انبار کار میکند. متولی این سیستم در کارخانهها معمولاً کنترل موجودی و یا واحد برنامه ریزی است  که این زیرمجموعهای از زنجیره تامین است

کنترل موجودی بر مبنای مصرف و نیز موجودی انبار درخواستها و سفارشات خود را برنامه ریزی میکند. برنامه‌ریزی بر مبنای یک سیستم کنترل موجودی مشخص کننده زمان صدور درخواست خرید است.

سوال مهم این است که زمان صدور درخواست خرید و ارجاع آن به تدارکات چه موقع است؟

زمان صدور درخواست به پیش زمان تهیه کالا –Lead Time – بستگی دارد و این به نوبۀ خود به میزان موجودی و مصرف ما بستگی دارد. در واقع این زمان، فاصلۀ زمانی بین سفارش کالا تا زمان وصول کالا میباشد. بنابراین به هنگام سفارش کالا لازم است تا این زمان در نظر گرفته شود. لیدتایم شامل مجموع زمانهایی از این قرار میباشد: زمان صدور و تائید درخواست، زمان اخذ استعلام از منابع معتبر، زمان برای گشایش اعتبار اسنادی و ابلاغ آن به فروشنده، زمان ساخت کالا، زمان حمل خارجی و بازرسی، زمان تامین وجه و وصول اسناد، مدت زمان لازم برای اخذ استانداردهای لازم و ترخیص کالا از گمرکات کشور و در نهایت زمان حمل داخلی تا رسیدن به مقصد (محل مصرف). بدیهی است برای کاهش لیدتایم لازم است تا حد ممکن عملیات و زمانهای فوق همزمان انجام پذیرد.

حسین بازدید : 4099 جمعه 07 خرداد 1395 زمان : 17:13 نظرات ()

مقدمه

مقدمه

مقوله خرید از دیرباز در تمامی بنگاه‌های اقتصادی و صنایع جایگاه واقعی خود را داشته است. خرید امری است که به منظور فروش همان کالا و یا کالای تبدیل یافته آن پس از عملیات تولید انجام می‌گیرد. لذا چه در بنگاه‌های اقتصادی که به روش سنتی اداره می‌شود و یا در کارخانه‌هایی که سعی در بکارگیری مدیریت علمی را دارند بسیار حائز اهمیت می‌باشد، لذا برای امر خرید نیاز به دانش‌ها و تخصص‌های مختلف می‌باشد به همین دلیل ملاحظه می‌گردد که در بسیاری از شرکت‌های تولیدی یا پیمانکاری از مهندسین برای خرید کالاهای صنعتی استفاده می شود.

به هرحال بسته به صنایع مختلف تخصص‌های متفاوت جهت کارشناسان خرید سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی مورد نیاز می‌باشد؛ اما بعضی شرایط و توانایی‌‌ها هست که در تمامی صنایع مشترک می‌باشد؛ دانش بازرگانی، حسابداری، قیمت تمام شده، بیمه، حمل ونقل، بسته بندی، استانداردها، آشنایی با سیستم بانکی، زبان انگلیسی در حد مورد نیاز و سایر موارد مرتبط همه و همه از جمله مباحث مورد نیاز یک کارشناس خرید می‌باشد.

در تقسیم بندی خرید‌ها آن‌ها را به دو دسته کلی، خرید داخلی و خرید خارجی می‌توان تقسیم نمود؛ که در اینجا تمرکز ما بر مراحل خرید خارجی می‌باشد.

از آنجاییکه موضوع حجیم و پر از مطالب گوناگون می‌باشد؛ کلیه اطلاعات طی چند نسخه به خدمت دوستان ارائه خواهد شد و ارتباط موضوعی بین این نسخ امری کاملاً طبیعی می‌باشد.

حسین بازدید : 375 پنجشنبه 06 خرداد 1395 زمان : 20:21 نظرات ()

تجارت الکترونیک – کسب درآمد از جستجوی گوگل و بازدید آگهی

تجارت الکترونیک کسب درآمد از سایت‌های کلیکی

در دنیای امروز روش‌های بسیاری در خصوص کسب درآمد از اینترنت وجود دارد که پیش از این در مورد سایت‌هایی از قبیل ترجمه ایران و تایپ ایران صحبت شد.

یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد از اینترنت مشاهده آگهی ها و نیز بازدید از سایت‌ها می‌باشند. در این سایت‌ها از روش کلیک بر روی آگهی‌ها و یا سرچ در گوگل شما موفق به کسب درآمد می‌شوید.

موضوع بسیار ساده است اما درآمد آن در نگاه اول زیاد نیست . مثلا 40 تومان بابت بازدید هر آگهی.

اما آنچه می‌تواند باعث افزایش درآمد در این قبیل سایت‌ها شود؛ زیر محموعه گیری است که به شما کمک میکند با افزایش تعداد زیرمجموعه‌ها نسبت به افزایش درآمد خود نیز اقدام نمائید.

برای راحتی کار چند سایت در اینجا معرفی می‌شود تا از نزدیک شاهد کارکرد آن باشید.این بدان معنی نیست که کلیه سایت ها به خواننده معرفی شده است بلکه این قبیل سایت ها روز به روز

در حال توسعه و گسترش هستند و کاربر می تواند نسبت به افزایش درآمد خود از قبل این قبیل سایت ها خوش بین باشد. این سایت ها مقدمه ای هستند بر ورود شخص به عالم تجارت

الکترونیک و خود روند رو به پیشرفت خود را خواهید دید. در ضمن با معرفی سایت های جدید این پست روز به روز اصلاح خواهد شد.

حسین بازدید : 136 یکشنبه 19 ارديبهشت 1395 زمان : 16:51 نظرات ()

معرفی سایت مینی کار (با مینی کار در همه جا دیده شوید)

 با مینی کار در همه جا دیده شوید

 امروزه دنیای مجازی و جذب مشتری های بالقوه از این طریق، فرصت وسوسه انگیزی را برای بهبود و رونق بیشتر مشاغل و شرکت های کوچک و بزرگ بوجود آورده است. اگر شما صاحب یک فروشگاه هستید و یا مالک یک آژانس مسافرتی پیشنهاد می شود چند دقیقه وقت صرف کنید و این مقاله را بادقت و تا انتها بخوانید.

شاید خود شما هم حداقل یک بار از اینترنت و یا فروشگاه های اینترنتی خرید کرده باشید. بلیت سفرهای کاری، شارژ تلفن همراه و اینترنت، لوازم الکترونیکی، غذا و غیره. اهمیت مشتری های اینترنتی و تاثیر آن بر رونق کسب و کار بر کسی پوشیده نیست و ضرورتی هم برای بیان فواید آن در اینجا دیده نمی شود. مسئله مهم تر این است که چگونه کسب و کار خود را رونق دهیم و این مشتری ها را چگونه جذب کنیم؟

شما با طراحی یک سایت می‌توانید شعبه‌ی مجازی فروشگاه یا آژانس مسافرتی خود را افتتاح کنید. حال باید فروش را آغاز کرد؛ اما چگونه؟ برای جذب مشتری راه‌ها و روش‌های متفاوتی وجود دارد؛ بازاریابی شبکه‌ای، تبلیغات اینترنتی و... ازجمله این روش‌هاست. یکی از متداول‌ترین و اصولی‌ترین روش برای بهبود جذب مشتری بهینه‌سازی سایت می‌باشد. برای پرداختن به این موضوع بهتر است ابتدا به معرف یکی از سایت‌های معتبر برای این کار پرداخت. سایت ایرانی «مینی کار»www.minikar.com یکی از چند سایت ایرانی معتبر و مشهور برای افزایش بازدید سایت می‌باشد در این سایت با توجه به استفاده از هزاران مجری فعال از سراسر ایران می‌توان محصول خود را در مرحله اول به مجری‌های فعال و بعد در سراسر دنیای نت عرضه کرد.

http://minikar.com/signup.php?REF=aG91c2hob3NAeWFob28uY29t

حسین بازدید : 238 یکشنبه 19 ارديبهشت 1395 زمان : 13:30 نظرات ()

ارزیابی تامین کنندگان و تهیه ليست تامين كنندگان مجاز

روش ارزیابی تامین کنندگان

 

در بخش قبل در مورد روش آشنایی با منابع تامین یک کالا آشنا شدیم. آنچه که بعد از یافتن لیست تامین کنندگان یک کالا میبایستی انجام پذیرد ارزیابی این تامین کنندگان است.  کدام یک از آنها معتبرند؟ کدامیک معتبر نیستند؟ از کدامیک از این منابع میتوان خرید کرد و از کدامیک نمیتوان خرید نمود؟ متوجه باشیم که انتخاب تامین کنندگان مجاز به اندازۀ خودِ خرید اهمیت دارد. بارها و بارها مشاهده شده است که به علت ارائه یک قیمت پایین از سوی یک تامین کننده خریدار به طور فاحشی خسارت دیده است!! چگونه؟ منابع غیر معتبر که کالاهای غیر معتبر ارائه میدهند اکثراً با قیمتهای پایین سعی دارند تا خریدار را متقاعد به خرید کنند و این دقیقاً زمانی است که انتخاب تامین کننده فقط و فقط برمبنای قیمت رخ داده است! این معقول هست که ما همه درصدد کاهش هزینههای خود هستیم اما یک خرید منطقی و اقتصادی خریدی است که تمامی جوانب امر را دربرمیگیرد.، وقتی فقط برمبنای قیمت خرید میشود یعنی اینکه ما سایر شرایط تامین کننده، اعتبار آن، تجربیات آن، کیفیت کار، رعایت استانداردها و غیره را اصلاً لحاظ نکردهایم.خوب ما حالا ما باید بدانیم که اساساً از چه منبع تامینی میتوانیم استعلام بگیریم و از کدام نمیتوانیم. پس اهمیت ارزیابی تامین کنندگان در این است که پس از اجرای این روش میتوان لیست تامین کنندگان مجاز را تهیه نمود. این در واقع فهرستی است از تامین کنندگانی که مجاز به اخذ استعلام از آنها هستیم. خوب حالا به چه ترتیب میتوان منابع تامین را ارزیابی نمود. ادامه مطلب ....

حسین بازدید : 488 شنبه 11 ارديبهشت 1395 زمان : 22:19 نظرات ()
تلگرام

telegram:@amoozesh4estekhdam

درباره ما
Profile Pic
پارس تجارت جهت آموزش و ارائه خدمات درخصوص واردات و صادرات کالا و تجهیزات، گشایش اعتبار اسنادی، ترخیص کالا از گمرک و نیز تجارت بین المللی راه اندازی شده است.
تبلیغات
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما آموزش مدیریت خرید و سفارشات خارجی موضوع مناسبی برای انتخاب میباشد؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 45
 • کل نظرات : 15
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 14
 • آی پی امروز : 14
 • آی پی دیروز : 20
 • بازدید امروز : 63
 • باردید دیروز : 30
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 266
 • بازدید ماه : 599
 • بازدید سال : 4,502
 • بازدید کلی : 63,265
 • کدهای اختصاصی
  Telegram Joint: @modirtamin Instagram: https://www.instagram.com/pars.tejarat;Email: Parstajarat@Gmail.com; Cell: +98-910-8677-123;این کانال برای تبادل لینک آمادگی دارد